Wiosna w ogrodzie. Drzewa, krzewy, byliny - co sadzić wiosną?
Wiosna w ogrodzie – jak przygotować ogród na nadejście wiosny?
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, pora roku wyczekiwana przez każdego pasjonata ogrodnictwa. Już w marcu można zacząć porządkować ogród po zimie – usunąć opadłe liście, zadbać o trawnik czy spulchnić ziemię. Początek wiosny to dobry moment, aby odkryć rośliny, a także przyciąć te, które będą kwitły na tegorocznych pędach.
Warto zaplanować wówczas dalsze prace w ogrodzie, a w związku z tym także… zakupy! Ponieważ, gdy tylko spadnie ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków, przyjdzie również czas na sadzenie roślin.
Zakupem sadzonek najlepiej zainteresować się już wczesną wiosną, szczególnie jeżeli zależy nam na rzadko spotykanych, nietypowych gatunkach i odmianach. W tym okresie oferta szkółek oraz sklepów ogrodniczych jest najbogatsza.
Wiosna - czy to najlepsza pora na sadzenie roślin?
Odpowiedź brzmi… nie tylko. Zarówno wiosna, jak i jesień to korzystna pora na sadzenie roślin, jednak w niektórych przypadkach sadzić można niemalże przez cały rok.
Sadzonki kopane z gruntu, czyli te z odkrytym korzeniem, sadzić należy w okresie spoczynku wegetacyjnego, kiedy pozbawione są liści, a więc wczesną wiosną lub późną jesienią. Mają wówczas największą szansę przyjąć się w nowym miejscu.
Natomiast sadzonki sprzedawane w pojemnikach sadzić można przez cały sezon wegetacyjny, czyli również latem. Warto jednak zrezygnować z sadzenia, gdy istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, a także w dni upalne i suche.
Rośliny sprzedawane w pojemnikach - co sadzić wiosną?
Klienci często pytają nas, czy już/jeszcze można sadzić daną roślinę. Niezależnie od okresu wegetacyjnego, zwykle odpowiadamy – jak najbardziej! Nasze sadzonki uprawiane są w pojemnikach, można więc bez obaw sadzić je niemalże przez cały rok (wyłączając okresy, gdy ziemia jest zmarznięta).
Wczesną wiosną, gdy wciąż istnieje ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków, warto skupić się na gatunkach odpornych na niskie temperatury. Bez większych obaw sadzić można wiele powszechnie lubianych gatunków drzew i krzewów liściastych, tj. hortensje bukietowe, budleje, tawuły lub berberysy. Sprawdzi się również większość popularnych drzew i krzewów iglastych, a także owocowych. Poza tym też znaczna część roślin cebulowych, bylin wieloletnich (np. szałwie, jeżówki, żagwiny) oraz niektóre pnącza, np. hortensje pnące, wiciokrzewy lub bluszcze. W tym okresie warto na bieżąco śledzić prognozy pogody, a w razie wystąpienia przymrozków odpowiednio zabezpieczyć posadzone rośliny.
Gdy robi się nieco cieplej, a pogoda powoli przestaje płatać figle, przychodzi czas na sadzenie nieco wrażliwszych okazów. Pora chociażby na krzewuszki, żarnowce czy hortensje ogrodowe i dębolistne. To także dobry moment, aby posadzić pnącza, tj. powojniki, miliny lub kiwi. Czas również na uwielbiane przez naszych klientów trawy ozdobne, np. trawy pampasowe, miskanty lub rozplenice. Co prawda, zarówno miskanty, jak i rozplenice cechują się mrozoodpornością, jednak na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia nie polecamy sadzenia ich zbyt wcześnie, szczególnie młodych egzemplarzy. Nadal warto być czujnym, pogoda potrafi zaskoczyć również w maju!
A co z lubianą, niezwykle efektowną lagerstroemią? Lagerstroemie, podobnie jak chociażby kufliki czy drzewka truskawkowe, są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest uprawa pojemnikowa. Uprawa tych gatunków w gruncie jest możliwa jedynie w najcieplejszych regionach Polski.
Sadzonki kopane z gruntu - jakie gatunki sadzi się wiosną?
W przypadku roślin z odsłoniętym korzeniem termin sadzenia jest już znacznie bardziej istotny. Takie sadzonki powinno się sadzić w okresie spoczynku wegetacyjnego, tak więc w zależności od gatunku – wiosną lub jesienią. Wobec tego, jakie rośliny warto posadzić wczesną wiosną?
W pierwszej połowie kwietnia sadzi się drzewa i krzewy liściaste, tj. magnolie czy forsycje. Oba gatunki zachwycają kwitnieniem już wczesną wiosną, obsypując się kwiatami jeszcze przed pojawieniem się liści. Azalie, różaneczniki oraz róże to również świetny pomysł. W tym okresie sadzić można większość drzew i krzewów iglastych, bylin, a także niektóre pnącza (np. wspomniane wcześniej powojniki). Ponadto to dobry moment dla borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej. Większość roślin owocowych lepiej jest jednak sadzić jesienią. Pamiętajmy również o wrzosach i bylinach.
W oczekiwaniu na wiosnę
Oczywiście wymienione wyżej rośliny to jedynie przykłady, a godnych uwagi gatunków jest znacznie więcej. Chcieliśmy jedynie rozjaśnić tę odrobinę zawiłą kwestię – jakie rośliny sadzi się wiosną? Ostatecznie wpływa na to wiele czynników, tj. warunki atmosferyczne w danym roku czy preferencje ogrodnika. Warto również pamiętać, że rośliny to żywe organizmy i potrafią zaskoczyć!
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w wyborze roślin, a także rozjaśni kwestię odpowiedniego terminu ich sadzenia. W razie wątpliwości napisz do nas na adres: sklep@roslinka24.pl. Służymy pomocą i chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!
Zespół sklepu Roślinka24 ✿